Preloader

Ceniona za ogromny temperament, przekonująca pewnością siebie, energią i szczegółowością swojej batuty, polska dyrygentka Marzena Diakun już w młodym wieku osiągnęła status weterana. Jest zdobywczynią II nagrody dwóch międzynarodowych konkursów dyrygenckich (Praska Wiosna 2007 i IX Międzynarodowy Konkurs dla Dyrygentów im. G. Fitelberga 2012), a jej praca skupia się na dziełach orkiestrowych i chóralnych Beethovena, Brahmsa, Brucknera, Mahlera, Rachmaninowa, Skriabina i Szostakowicza, oraz jej rodaków – Pendereckiego, Lutosławskiego, Karłowicza i Szymanowskiego. Szanowana za interpretacje mistrzów francuskich i czeskich, jej występy są opisywane jako niezwykle zrównoważone, pełne niuansów i głęboko wyczute, a muzyka jako pełna mistrzostwa brzmienia oraz gęstości, wyrazistości i szczegółowości w grze orkiestry.

W sezonie 2024/25 powróci między innymi do Komische Oper Berlin i Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, a także zainicjuje nowe relacje z takimi orkiestrami jak NDR-Sinfonieorchester Hannover, Royal Scottish National Orchestra i Atlanta Symphony Orchestra.

Jej najnowsze nagranie dzieł Brahmsa na chór i orkiestrę (Label IBS) nagrane z Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid, której do lata 2024 roku była dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem, zostało gorąco przyjęte przez prasę.

Nowa współpraca z Ensemble Intercontemporain jest zwieńczeniem dwóch dekad prawykonań i wykonań nowych dzieł wielu kompozytorów hiszpańskich, holenderskich, austriackich i polskich. Jej nagranie „Polish Heroines of Music” (Wytwórnia PWM) jest sztandarowym przykładem zaangażowania w promowanie muzyki współczesnej.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą, Marzena Diakun prowadzi klasę dyrygentury na Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Sama będąc mentorką młodych pokoleń dyrygentów, nie zapomina o swoich mistrzach, wsród których znaleźli się Kurt Masur, Pierre Boulez i Marin Alsop.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Rozumiem